Wzmacniacz lampowy

Wzmacniacz lampowy jest urządzeniem wzmacniającym sygnały elektryczne wykorzystującym jako elementy elektronicznie czynne wyłącznie lampy elektronowe. W większości urządzeń produkowanych do połowy ubiegłego wieku prostowanie napięcia anodowego realizowane było również za pomocą lamp elektronowych – lamp prostowniczych. Stopniowy rozwój elektroniki półprzewodnikowej sprawił, iż pod koniec ubiegłego wieku w roli prostowników napięcia anodowego lamp elektronowych stosowano prawie wyłącznie diody oraz mostki prostownicze.

Współcześnie pojęcie wzmacniacza lampowego sprowadza się praktycznie do urządzeń wzmacniających sygnały akustyczne, czyli do obszaru, w którym miniaturyzacja elementów oraz stosowanie elektroniki półprzewodnikowej nie sprawdza się na tyle dobrze aby całkowicie wyprzeć urządzenia lampowe. Ze względu na specyficzne zagadnienia związane z psychoakustyką uważa się powszechnie wśród specjalistów w tej dziedzinie, że nie jest możliwe zastąpienie urządzeń lampowych przez urządzenia tranzystorowe (pod względem zniekształceń oferujące o wiele lepsze parametry). Dzieje się tak ze względu na zwiększoną obecność parzystych harmonicznych niskich rzędów w dźwięku generowanym przez wzmacniacze lampowe, przez co brzmienie lampowców odbierane jest jako cieplejsze, pełniejsze, bardziej nasycone oraz dynamiczniejsze .

Wzmacniacze lampowe cenione są zarówno przez muzyków jak również odbiorców muzyki. Lampowe wzmacniacze gitarowe świetnie sprawują się na scenach koncertowych, klubowych jak i w studiach nagraniowych. Marki takie jak Marshall czy Fender są wręcz synonimami wzmacniaczy gitarowych, a pierwotnie urządzenia produkowane przez te firmy były wyłącznie lampowe. Trudno również przecenić jakość urządzeń lampowych stosowanych do odsłuchiwania muzyki, o czym świadczy chociażby to, że gramofonowe przedwzmacniacze lampowe uchodzą za bezkonkurencyjne w swojej kategorii, a lampowe wzmacniacze produkowane przez firmę Audio Note definiują ideał odtwarzania dźwięku przez wzmacniacze audio.